Forum Moje akwarium Strona Główna
Forum Moje akwarium Strona Główna Rejestracja FAQ Szukaj

Forum Moje akwarium Strona Główna » Rośliny i ich pielęgnacja » Glony
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Glony 
PostWysłany: Czw Kwi 26, 2007 17:57 Odpowiedz z cytatem
davids
Duża ryba
Duża ryba
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 656
Skąd: Zamość
Nie można mówić o zwalczaniu glonów, jeżeli nie zaczniemy eliminować przyczyn, która je wywołują. Ponieważ za każdym razem jak będziemy usuwać glony a nie powód ich występowania, to one powrócą i to jeszcze w większej ilości.
Czynniki powodujące glony można podzielić na 2 elementy – niedobór jakiegoś czynnika lub nadmiar jakiegoś czynnika.
Jeżeli zamierzacie utrzymywać poziom glonów na jak najmniejszym poziomie dobrym sposobem będzie przestudiowanie poniższego tekstu. Aby wywnioskować jak najlepiej zapobiegać nadmiernemu rozwojowi należy poniższe informacje porównać do warunków panujących w waszych zbiornikach i ogólnie określić, co może być przyczyną.
Podkreślę, że glony są organizmami, które wykształciły się o wiele wcześniej niż rośliny wyższego stopnia, więc glony potrafią przystosować się prawie do każdych warunków.
Jedynym sensownym rozwiązaniem, aby uniknąć niechcianych mieszkańców będzie zapewnienie roślinom takich warunków, aby mogły wygra rywalizację i być jedynymi mieszkańcami. Jednak powiem, że mała ilość glonów w akwarium ma bardziej pożyteczne skutki niż by ich nie było, ale należy tutaj określić granicę pomiędzy małą ilością a plagą

Zacznę od nadmiaru czynnika w akwarium, które powodują nadmierny rozwój glonów.

Można wymienić następujące czynniki: Azotany, Fosfor, Światło słoneczne, Zasadowy odczyn wody

Rozpocznę od: Azotanów

Jako że akwarium jest małym zbiornikiem wodnym, to o wiele trudniej utrzymać poziom azotanów na minimalnym poziomie, inaczej jest w naturalnych zbiornikach gdzie azotany występują w skąpych ilościach, dlatego rośliny przystosowały się do życia w takich zbiornikach i do życia potrzebna im jest niewielki ilości tych związków. Tak więc średni poziom azotanów w akwarium powinien wynosić ok. 3 – 10 mg/l dlatego że ta wartość wystarcza do prawidłowej egzystencji roślin a powyżej 50 mg/l zaczyna się masowy rozwój glonów. Dlatego polecam kupno testu na zawartość azotanów i zbadanie na jakim poziomie występuje u was .
Azot dostaje się do akwarium wraz z pokarmem, masą roślinna i rybami.
W praktyce najczęstszą przyczyną nadmiaru azotanów jest za duża obsada zbiornika. Ale jak wiadomo rybki oferowane w skalpach są tak piękne, że chcemy trzymać jak najwięcej. Dlatego w ok. 80 % akwariach ozdobnych mamy do czynienia z nadmiarem ryb.
Możemy wymieniać rożne metody obliczanie ilości ryb w akwarium, jedna z nich to metoda liczenia długości ryb ( zasadniczo przyjęło się ok. 1 cm ryby na 1 litr wody - ale to sprawdza się tylko przy obliczaniu ryb malutkich o smukłym ciele np. neon lub razbora), inny sposobem jest obliczanie ilości litrów na gram masy ryby ( sam nie stosowałem więc nie wiem) dlatego nie wiadomo jak ma być dobrana obsada.
Sprawdza się tylko jeden sposób a mianowicie zdrowy rozsądek – mam na myśli, że im mniej ryb w akwarium tym lepiej zachować równowagę. Ale jak wiadomo łatwo powiedzieć trudniej wykonać. Dlatego polecam początkującym akwarystom żeby stosowali obsadę bardzo malutką lub mniejsza niż zalecaną. Inaczej nasz zbiornik z stanie się ostoją glonów, z którymi trzeba będzie wciąż walczyć a nie ładnym zbiornikiem, który można podziwiać.

Zapobieganie: systematyczne mycie gąbki filtracyjnej, odmulanie dna, usuwanie szczątków roślin ,co najważniejsze nie przekarmianie ryb oraz podmiana wody 20% tygodniowo.
Należy uważać przy zakupie nawozów, żeby nie zawierały w swoim składzie azotanów oraz fosforanów.

Fosforany :

Ilość fosforanów w naszym akwarium jest związana z ilością azotanów, dlatego że fosfor podobnie jak azot dostaje się do naszego zbiornika przez pokarm, materię roślinna i zwierzęcą.
Zapobieganie takie samo jak przy azotanach.
Należy podkreślić, że wpływ fosforanów na rozwój glonów jest troszkę inny. Tak, więc znaczne przenawożenie azotem bez dostępu do fosforu nie będzie powodem plagi glonów. Natomiast niewielkie przenawożeni fosforem będzie powodem plagi.
Powodem nadmiernej ilości fosforanów jest oczywiście przerobienie zbiornika, nadmierna ilość ślimaków lub innych organizmów. Poziom fosforu w akwarium nie powinien przekroczyć 10 mg/l. Tutaj też polecam kupno testów ( wiadomo te testy są drogie i nie każdego stać – np. mnie:( )

Kolejny element to :Światło słoneczne

Należy wskazać ze na akwarium nie powinno padać światło słoneczne, ponieważ powadzi ono do rozwoju glonów a zwłaszcza zielonych.
Ale nie jesteśmy w wstanie kontrolować natężenie światła słonecznego, zbyt silne światło nie jest wykorzystywane całkowicie przez rośliny i pozostaje dużo dla glonów.
Ustawiając zbiornik należy wziąć pod uwagę, aby nie stało naprzeciwko okna a jeżeli stawiamy w innym miejscu to należy sprawdzić czy nie padają tam promienie słoneczne.

Zasadowy odczyn wody:

Można wspomnieć ze odczyn wody ma zasadniczy wpływ na dostępność dwutlenku węgla w wodzie. Odczyn wody w akwarium powinien wynosić 6,5 – 7,0 pH. Wiem, że są ryby, które potrzebują innego pH, więc na ten temat nie będę się rozpisywał. Jest to parametr, który należy badać najczęściej, dlatego że jest on powiązany z zawartością, co2
Tutaj też polecam zakup testu pH.

Teraz można przejść do niedoboru czynnika w akwarium:
Co2 , Żelazo, Potas, Światło

Co2:

Niedostatek, Co2 jest głównym problemem większości zbiorników roślinnych.
Podstawową teorią jest, że filtr lub papka napowietrzająca dostarcza tlen do akwarium, a tlen zostaje wykorzystany przez ryby do produkcji co2, następnie to co2 zostaje pobrane przez rośliny i wykorzystane do fotosyntezy( przy odpowiedniej ilości światła oczywiście). Ta teza jest słuszna, ale zawsze jest to ALE!Exclamation Z wielu badań wynika, że co2 wyprodukowane przez ryby i inne organizmy nie przekracza ok. 5 do 8% rozpuszczonego w wodzie Co2. W naturalnych zbiornikach resztę co2 jest produkowane przez mikroorganizmy zamieszkujące dno zbiorników wodnych, ale to tylko w naturalnych zbiornikach. W akwarium produkcja Co2 przez dno jest znikoma, więc powstaje problem jak dostarczyć Co2 do akwarium.
W akwariach, w których nie dodaje się Co2 jego stężenie nie przekracza ok. 2-4 ml/l a dla odpowiedniego wzrostu roślin potrzebne jest 15-25 mg/l tak więc różnica jest ogromna.
Teraz, dlaczego Co2 jest tak ważne, ponieważ jego niedobór ogranicza wzrost roślin wyższych, co nie przeszkadza w rozwoju glonów, one radzą sobie z tym bardzo dobrze.
Niektóre rośliny rosną dobrze przy niedoborze Co2 ale reszta tylko wegetuje. Można przyjąć taką zasadę: im roślina ma kolor bardziej czerwony oraz im mniejsze posiada liście tym większa ma zapotrzebowanie, na CO2, a objawem optymalnych warunków dla roślin są bąbelki tlenu pojawiające się na liściach.
Dodam tylko, że ilości Co2 jest w znacznym stopniu wypierana przez O2 czyli tlen, dlatego zalecam nie stosowanie napowietrzania przez czas w którym akwarium jest naświetlane, oraz nadmiernemu ruchowi wody na powierzchni ( to jest główny element nasycania wody tlenem)

Żelazo

Wszystkie rośliny wodne potrzebują żelaza do produkcji chlorofilu. Dlatego jego brak, nazywany chyba „chlorozą” już dokładnie nie pamiętam, objawia się blaknięciem i żółknięciem liści. Cały problem z żelazem polega na tym, że rośliny mogą wykorzystać tylko żelazo w formie zredukowanej. W naszych rurach jest mnóstwo żelaza, ale utlenionego. Dlatego też, włożenia gwoździa do akwarium nie rozwiąże problemu. Dlatego jedynym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie nawozów, które zawierają tą przyswajalną formę żelaza.

Światło :

Oświetlanie zbiornika jest jedną z najważniejszych kwestii tutaj poruszanych.
Należy pamiętać, że rośliny potrzebują przede wszystkim dużej ilości światłą a dopiero potem jakość, ponieważ są on w stanie prowadzić fotosyntezę nawet przy nieodpowiednim świetle, jeżeli jego ilość będzie odpowiednia. Ale tutaj UWAGA giną nawet przy najlepszym świetle, jeżeli jego ilość jest za mała.
Dlatego prawidłowe oświetlenie to nie wszystko. Jeżeli zbyt duża ilości światła nie jest dobrana do odpowiedniej ilości Co2 w akwarium i składników pokarmowych to spowoduje to rozwój glonów.
Maksymalny czas oświetlania zbiornika powinien wynosić ok. 10 do 12 godzin, a nowatorskim sposobem ( polecanym prze grono osób) jest stosowanie przerwy w dobowym cyklu oświetlania akwarium np. nie oświetlać zbiornika przez 2 h pomiędzy 13:00 a 15:00 (Stosują tą metodę od paru dni i zobaczymy, jakie będą efekty)

Potas

O potasie można powiedzieć, że jest jednym z makroelementów, którego może nam zabraknąć w akwarium tak, więc niedobór potasu będzie ograniczał wzrost roślin a glony radzą sobie lepiej z tym problemem. Więc stosując nawozy należy zadbać żeby Potas był ich podstawowym składem.

Też ważne

Należy wspomnieć troszkę o filtrach.
Na rynku są różne filtry różnych firm i o różnych cenach, ale głównym ich zadanie ma być filtracja wody (filtracja mechaniczna i biologiczna), ale o tym, kiedy indziej.
To że filtr ma duży przepływ jest jego zaletą , ale jeżeli nie dodamy tam odpowiedniego materiału filtrującego to może pozostać tylko droga zabawką.
Zastosowanie w filtrze ceramiki lub innego materiału, który zapewni dobre warunki dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych w dużym stopniu przyczynia się do zredukowania nadmiernego rozwoju glonów.

Innym elementem jest obsada roślinna w akwarium, należy zadbać tak, aby jak największa części dna był zasłonięta przez rośliny, które są w proporcji ok. 60% roślin szybko rosnących np. moczarka itp. Oraz 40% wolno rosnących, albo, jak kto woli z zachowanie proporcji min 60% roślin szybko rosnących, ( ponieważ one pochłaniają o wiele szybciej związki przemiany materii niż rośliny wolno rosnące np. anubias)

Do pomocy w walce z glonami możemy zastosować ryby, których glony są podstawową dietą. Czasami można przeczytać, że jeżeli masz glony to kup sobie kosiarkę , otoska lub zbrojnika niebieskiego. Ale jest to błędne myślenie, ponieważ te ryby tylko wspierają walkę z glonami, ale nie spowodują ich eliminacji, co gorsze przyczynią się do dalszej plagi, jeżeli zostaną wprowadzone do przerybionego zbiornika ( ok. 80% ogólnych zbiorników roślinnych hodowanych przez różne osoby( nie zawsze akwaryści))
Dlatego najpierw usuńmy przyczynę plagi glonów a potem, jeżeli nie mamy przerybienia to możemy dodać jakąś rybkę, która pomoże utrzymać porządek w akwarium.

Troszkę o karmieniu naszych pupilków, – jeżeli macie taką możliwości to stosujcie jak najwięcej pokarmów roślinnych a jak najmniej mięsnych, z przeprowadzonych badań wynika, że nadmiar pokarmu mięsnego w znawczym stopniu przyczynia się do rozwoju glonów. Nasi podopieczni nie chętnie będą jedli pokarm roślinny, ale to dla ich dobra:) zapewnia, że nic im nie będzie, a pokarm mięsny powinien być urozmaiceniem w ich diecie.

Na koniec odradzam stosownie wszelakich środków chemicznych, ponieważ usuwają glony, ale przy okazji wpływają na kondycję roślin (mogą prowadzić nawet do śmierci rośliny) i naszych podopiecznych. Może ktoś powiedzieć że zastosował taki środek i nic nie było roślinom i rybom, ale to tylko pochopna opinia na podstawie obserwacji, i nie wiadomo co się dzieje z rośliną , skoro taki środek zabija glon ( a glon to taki sam organizm jak roślina akwariowa) to na pewno wyrządź mu jakąś krzywdę.
Rośliny akwariowe powinniśmy traktować jak innych mieszkańców naszego zbiornika, a nie jak tylko dekorację.


Informacje zaczerpniete z poradnika o akwarystyce wydawnictwa nowy świat.

_________________

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Wysłany: Czw Kwi 26, 2007 17:57
Reklama
 
PostWysłany: Pią Kwi 27, 2007 06:03 Odpowiedz z cytatem
Nancy
Narybek
Narybek
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 114
Skąd: Ełk
Fajny poradnik :good: Napewno sie przyda[/i]

_________________
Dbaj o ortografię.Nie zaśmiecaj forum!ExclamationExclamation
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
 
Wysłany: Pią Kwi 27, 2007 06:03
Reklama
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  
  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Moje akwarium  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Designed for Trushkin.net | Themes Database